Yeni ebat koleksiyonlarını profesyonellerin beğenisine sundu

tüm haberler
Yeni ebat koleksiyonlarını profesyonellerin beğenisine sundu Yüksel Seramik, inovatif çözümler sunan yeni ebat koleksiyonlarını profesyonellerin beğenisine sundu. Marka, duvarda 30x90 ve yerde 80x80 yeni ebat koleksiyonlarını UNICERA Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sundu.


2014 yılında Türk Seramik markaları arasında “En iyi çıkış yapan marka” ödülünü alan Yüksel Seramik yapmakta olduğu yeni yatırımlarla dünya seramik sektöründe de hızlı ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Yüksel Seramik İtalya ve İspanya’dan gelen tasarımcılarla birlikte Ar-Ge ve Ür-Ge ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı 2015 koleksiyonunu profesyonellerin beğenisine sundu. 2015 Unicera Fuarı’nda, doğal renklerin ihtişamını yansıtan dijital baskı teknolojisi ile üretilen duvarda 30x90 ve yerde 80x80 yeni ebat koleksiyonları ile sektörde yenilikçi bir marka olma yolunda ilerleyen Yüksel Seramik’ in öne çıkan tasarımlarını, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Mutlu ile konuştuk. Özellikle ahşap ve doğal taş görünümlü ürünler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Mutlu sorularımızı cevapladı.

Yakın zamanda UNICERA Fuarına katılım gerçekleştirdiniz. Burada yer alan yeni ürünlerinizden bahseder misiniz? Yüksel Seramik olarak her yıl olduğu gibi bu yılda yeni ürünlerimizle UNICERA Fuarında yerimizi aldık. Özellikle Projeler için farklı talep ve ihtiyaçlara yönelik inovatif çözümler sunan ürünlerimizi hem profesyoneller hem de son tüketicinin beğenisine sunduk. Projeler için farklı talep ve ihtiyaçlara yönelik Dijital Baskı Teknolojisi ile üretilen Duvarda 30x90 ve yerde 80x80 yeni ebadımız fuarda oldukça ilgi gördü. Bu serilerin yanı sıra doğanın detaylarındaki gizli dokuları ortaya çıkaran Ahşap ve Doğal Taş görünümlü koleksiyonlarımız profesyoneller tarafından oldukça beğeni kazandı. Ahşap dokulu ürünler dünyanın her yerinde yoğun ilgi görüyor. Bu sebeple Yüksel Seramik olarak ahşap tasarımlarına bizde bu yılki çalışmalarımızda önem verdik. Nitekim ahşabın farklı tonları üzerinde çalıştık. Öte yandan doğal taş görünümlü ürünlerimizde çalışmalarımızın arasında yer alıyor. Doğal taş ürünlerimizi biraz daha geliştirmenin yanı sıra doğal taşı dekor olarak daha iyi kullanabilmek adına da tasarımcılarımız çalışmalar yaptı. Mermere dekor yapmak kolay değildir. Burada tasarımcılarımız çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiler.

Seramik sektöründe öne çıkan bir diğer gelişme dijital baskı. Dijital baskı kapsamındaki çalışmalarınız neler?

Şu anda bütün hatlarımızda dijital baskı kullanılıyor. Nitekim üretimimizin yalnızca yüzde 5’i roto baskıdır. Dolayısıyla bütün ürünlerimizi dijital baskıyla yaptığımızı söyleyebilirim. Dijital baskının hayatımıza kattığı çok fazla artısı bulunuyor. Teknolojik olarak her ne kadar yatırımı maliyetli olsa da işin sonunda çok çekici bir iş çıkarmış oluyorsunuz. Öyle ki tasarımlarımızda yakaladığımız o derinliği rota baskıda yakalamamız mümkün değil. Dolayısıyla dijital baskı hayatımıza zamanında girdi. Ürün gamımızı geliştirmemizin yegâne sebebi de dijital makinelerdir.

Peki Yüksek Seramik’in teknolojiye verdiği önem nedir?

Dünya seramik sektöründe lider ülke İtalya’dır. İtalya’da en üst kalitede hizmet veren bir markanın sahip olduğu teknoloji, bugün Yüksel Seramik olarak bizde de bulunmaktadır. Karo tarama makinesinden dijital makinelerine, kesim makinesinden mozaik üretim merkezine kadar her kalemde kullandığımız makineler son teknolojik ürünlerdir. Dolayısıyla Yüksel Seramik olarak teknolojiye ciddi bir yatırım yapıyoruz.

Seramik sektöründeki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde yaşanan rekabeti iç ve dış pazar olmak üzere ikiye ayırmak gerekiyor. Yurt dışındaki üreticilerde artılar olduğu kadar eksilerde bulunuyor. İspanya krizden çıkamadığı için buradaki seramik markaları oldukça düşük bir maliyette üretim yaparak satış gerçekleştiriyor. Kriz öncesi 200’ün üzerinde seramik fabrikası bulunan İspanya’da bugün bu sayı yaklaşık 150’ye inmiş bulunuyor. Ancak kapanan fabrikaların stok ürünleri çok ucuza satılıyor. Yurt dışında rakip olarak karşımıza çıkan tek ülke İspanya. Yurt içinde ise bazı yöneticiler maliyetlerin altında fiyatlar veriyor. Bu dönemsel olarak yaşansa da rekabeti etkiliyor. Seramik sektöründe en iyi deseni yapan, en iyi servisi veren ve iyi fiyat veren firmalar başarılı oluyor. Bu üç kriteri verdiğinizde müşteriniz sizden ayrılmıyor.

Bundan sonraki süreçte Yüksel Seramik nasıl bir yol izleyecek?
Yüksel Seramik olarak hem iç pazarda hem de dış pazarda faaliyet gösteren bir firmayız. Dış pazarda hedef ülkeler belirliyoruz ve ardından bu ülkelere yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Son dönemde yakın coğrafyada hem de Kuzey Afrika ülkesinde iç çatışmalar yaşanıyor. Bu ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle hedef ülkelerimizde ne yazık ki bir daralma yaşandı.Böyle bir durum b planımızda yer alan ikinci hedef ülkelere yönelik çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bugün 2008 yılından 2013 yılına kadar eksi gösteren Amerika, 2015 yılında çok başarılı gösteriyor. Nitekim bunu UNICERA Fuarını ziyaret eden Amerikalı sayısından anlayabiliyorsunuz. Ziyaretçi sayısı Amerika’nın bu yıl canlanacağını gösteriyor. Yüksek Seramik hedefleri doğrultusunda hareket eden bir firma. Öyle ki beş yılık stratejilerimizi belirlemiş bulunuyoruz.

Bahsettiğiniz hedef ülkeler hangileri?
Avrupa’da Batı Avrupa; Amerika ve Rusya. Bu ülkelerde gerçekleşecek fuarlara katılım gerçekleştireceğiz. Yüksel Seramik olarak 14-17 Nisan tarihleri arasında A.B.D’ nin en büyük fuarı konumunda olan COVERINGS fuarında 2015 yeni koleksiyonumuza ait serilerimizi sektör profesyonellerinin beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Batı Avrupa’da yer alan dağıtıcıları ve müteahhitleri ziyaret etmeye çalışıyoruz. Ekip olarak bir hafta ofiste çalışıyorsak diğer hafta yurt dışında ziyarette bulunuyoruz. Müşterilerinizi mutlaka ziyaret ederek ürünlerimizi anlatıyoruz.

UNICERA Fuarı’ndaki talepleri değerlendirir misiniz?
Bu yıl gerçekleşen UNICERA Fuarını oldukça başarılı buluyorum. Geçen yıl düzenlenen fuar bu yılın başarılı olacağını gösteriyordu. Umarım gelecek yılki fuar çok daha başarılı geçer. Özellikle bu yıl yabancı müşteri ziyareti yoğundu. Bu müşteriler daha önce fuarı ziyaret etmemişlerden oluşuyordu. Cersaıe Fuarı’nın yerini aldığımızı söyleyebilirim. Daha yapılacak çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Yakalanan başarının kaybedilmeden devam ettirilmesi gerekiliyor.

Özellikle Avrupa krizinden sonra Türk Seramik sektörü önemli bir noktaya geldi. Dış pazardaki gücü artırmak adına sektör neler yapmalı?
Sektör kendi başına hiçbir şey yapamaz. Bu sebeple devletin mutlaka sektöre desteğinin olması gerekiyor. Çünkü bizler ihracat yapan firmalarız. Seramik sektörü üretim sırasında önemli derecede enerji harcıyor. Bu nedenle sanayi sektöründe destek verilmesi gerekiyor. Bu destek alındığı taktirde mevcudun çok daha üzerinde bir çalışma yapılabilir. Bugün ülkemizde yapılan seramik üretimi yarın çok daha fazla olacaktır. Yakın zamanda gerçekleşecek bir seçim dönemi var. Ne yazık ki bizim ülkemizde seçim öncesinde bir hastalanma yaşanır. Eğer seçim istenildiği gibi gitmezse bu hastalık bir süre daha devam eder. Ağustos ayından sonra Türkiye’de çok ciddi bir atılımın olacağını düşünüyorum.

Yüksel Seramik bir Mutluhan Holding kuruluşudur.
facebookfacebookfacebookinstagram