Üretimimizi 20 milyon metrekareye çıkaracağız

tüm haberler

Türkiye seramik sektörü yaptığı yatırımlarla son yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Bir Mutluhan Holding şirketi olan Yüksel Sera-mik, son yıllarda yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren şirketlerden biri. Yıllık 3.5 milyon metrekarelik üretimini 2007 yılından itibaren yaptığı yatırımlarla 12 milyon metrekareye ulaştıran şirketin yeni hedefi 20 milyon metrekareye ulaşmak. Bu yıl 27’ncisi düzenlenen UNICERA Uluslar-arası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’na 60 yeni ürünle katılan Yüksel Seramik şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Mutlu ile yeni hedeflerini konuştuk.

Seramik Fuarı’yla ilgili neler söylersiniz?

UNICERA, bu yıl 27’nci kez düzenleniyor. Bu yılki fuarın birçok firma için verimli geçtiğini düşünüyorum. Fuarda yurtdışından gelen ziyaretçilerin geçen yıllara oranla daha fazla olduğunu gördük. İç pazardaki mimarlarımızın yanı sıra sektörle ilgili firmalar da sergilenen ürünlere ilgi gösterdi. Türkiye’nin bu alandaki liderliği önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Çabamız bu yönde. Yüksel Seramik olarak sektöre katkı sağlamaya çalışıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni ürünlerimizi fuarda sergileme fırsatımız oldu. 60 yeni ürünle fuara katıldık. Bu ürünlerin en az yarısının müşterilerimiz ve sektör tarafından beğenilmesini arzu ediyoruz. Burada bayilerimize büyük görev düşüyor. Tüketicilerimize en doğru hizmeti vermeleri, zamanında ürün teslimi yapmaları, mimarlarımıza ürünlerimizi doğru bir şekilde tanıtmaları çok önemli. Yüksel Seramik olarak büyük projelerde yer almak istiyoruz.

Yüksel Seramik’in hedeflerinde neler var?

Aydın Söke’deki üretim tesisimizde 2007 yılına kadar toplamda 3.5 milyon metrekare üretim yapıyorduk. Yeni yatırımlarla bu rakam 12 milyon metrekareye ulaştı. Önümüzdeki yıllarda yeni yatırımlarla üretimimizi 20 milyon metrekareye çıkartmayı hedefliyoruz.

 

Sektörün önemli temsilcilerinden birisiniz. Aile şirketi olmanızın başarınızdaki etkisi nedir?

Yüksel Seramik, mimarlarımız, sanatçılarımız, çalışanlarımız ve tüketicilerimizden oluşan büyük bir aile. Biliyorsunuz Yüksel Seramik, Mutluhan Holding bünyesinde yer alan bir kuruluş. Mutluhan Holding de bir aile şirketi olarak kuruldu ve aile şirketi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Tüm aile fertleri olarak temel ilkemiz, topluma daha iyi hizmet vermek. Topluma en iyi şekilde hizmet verirken, zarar etmemeyi de kişisel hedefim olarak benimsiyorum. Bu hedef doğrultusunda yaptığımız yatırımlarla belirlediğimiz hedeflere hızla ulaştığımızı söyleyebilirim. Yatırım yapıyoruz, tabii ki bunun karşılığını da alıyoruz.

Türkiye, 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefliyor. Seramik sektörünün hedefi nedir?

Seramik sektörü olarak biz 2023 hedeflerine 2003 yılından itibaren başladık. Sektörümüz son 10 yılda yüzde 50 büyüdü. Eğer diğer sektörler de büyümelerini hızlı bir şekilde sürdürebilirlerse Türkiye 2023 ylında dünya ekonomisi içinde ilk 10’da değil ilk 5’te de yer alır. Biz buna inanıyoruz. Yüksel Seramik olarak yurtdışı pazarlarda yapacağımız satışlarla bu hedefe katkı sağlamak istiyoruz. Türkiye seramik sektörü 2014 yılında 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2023’te bu rakamı 5 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Sektör 2007 yılından bu yana üretim kapasitesi ve ciro anlamında her yıl yüzde 50 büyüme kaydetti. 5-6 yıllık bir süreçte yüzde 250 büyüyen bir sektörün, Türkiye’de politik ve ekonomik istikrarın devam etmesi halinde 2023 yılında yüzde 200’lük bir büyümeye ulaşabileceğini tahmin ediyorum.

Yüksel Seramik bugün kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyor?

Türkiye’ye komşu ülkeler başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde yaşanan olaylar sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Çevre ülkelerdeki iç karışıklık ve politik istikrarsızlık nedeniyle firma olarak da, sektör olarak hedeflediğimiz ihracata ulaştığımızı söyleyemem. Ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Yüksel Seramik olarak bugün itibarıyla 53 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Seramik sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ben aynı zamanda Türkiye Seramik Federasyonu'nun (SERFED) ikinci başkanıyım. Sektördeki gelişmeleri yakından izleme fırsatım oluyor. Türkiye’deki yerli üreticileri başarılı buluyorum. Çok güzel işler çıkartıyorlar. Ürün çeşitliliği ve desen anlamında dünyada oldukça iyi bir konumdayız. Ancak yine de ciddi bir ithalat söz konusu. Bugün Arabistan’dan seramik ithal ediliyor. Yeni showroom açmak isteyen firma temsilcileri ithal ürün tercih ettiklerini söylediklerinde onlara Türk seramiğinin dünyada çok iyi bir noktada olduğunu söylüyorum. Türk seramiği daha iyi tanıtılabilirse Türkiye’nin kaynakları yurtdışına gitmemiş olur. Buradan seramik tüketicilerine sesleniyorum: “Türk seramiğini tercih edelim. Paramız ülkemizde kalsın. Türk seramiği dünya lideri olacak.”


Yüksel Seramik bir Mutluhan Holding kuruluşudur.
facebookfacebookfacebookinstagram