Tüketiciler Ve Profesyoneller İçin Kaliteli, İnovatif Çözümler Sunan Ürünlerimiz Fark Yaratıyor

tüm haberler
Sayın Metin Mutlu, sizi tanıyabilir miyiz?
Mutluhan Holding Yönetim Kurulu Bşk. Yardımcısıyım. 1978 yılı doğumluyum. İlk orta ve liseyi İstanbul’da tamamladıktan sonra Üniversite eğitimimi ABD’de tamamladım. Uluslar arası işletme ve pazarlama bölümünden mezun olduktan sonra holding bünyesinde olan Honda otomobilinin satış pazarlama ve iş geliştirmesiyle ilgili çalışmalarla iş hayatı- na adım atmış oldum. Yüksel Seramik’te ki görevim 2008 yılında başlamıştır. Bunun yanı sıra Holdingimizin grup şirketlerinde birçok görevde aktif rol alıyorum. Yoğun tempodan vakit bulduk- ça hobilerimle ilgileniyorum. Özellikle sualtı sporlarından keyif alıyorum. Bu konuda da eğitmen seviyesindeyim.

Yüksel Seramik’i bize kısaca anlatır mısınız?
Yüksel Seramik MUTLUHAN Holding’e ait bir kuruluştur. 1997 yılında Aydın Söke ilçesinde seramik üretim sektöründe hizmet vermek üzere kuruldu. 250 bin metrekare açık ve 50 bin metrekare kapalı alanda konuşlanmıştır. Yer ve duvar karosu üretimi yapan firmamız seramik üretiminin yanı sıra ayrıca; porselen karo, teknik porselen ve renkli bünye porselen üretimi yapmaktadır. İtalyan Sacmi teknolojisi ile üretim yapan fabrikamız 2008 yılı itibariyle kapasite artışını başlatmıştır. 2015 yılı üretim kapasitemiz 16 milyon metrekaredir.

Markanızın başarısını ve bu konuda izlediğiniz stratejileri anlatır mısınız?
Yüksel Seramik yönetimi, iç Pazar ve ihracat için 2 ayrı strateji geliştirir. Planlamalarımızı 5 yıllık ileriye dönük ve her yılsonu kısa vadeli stratejilerle belirleriz. Markamızın son yıllarda ivmelenme kazanmasında ki en büyük başarı çalışanlarımızdır. Özverili ve marka sevgisi yüksek bir ekiple yapılamayacak ve aşılamayacak hiçbir güçlük yoktur. Türk seramiğinin lider üretici ülkeler arasına katılmasında önemli bir rol’a sahip olan Yüksel Seramik, 2015 yılında kurulumunu tamamlayacağı yeni hattıyla Büyük ebat karo üretimini gerçekleştirecektir.

Yeni yatırımlarınız ve 2015 ürün koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?
Fabrikamızda ki tüm hatlarımızda dijital üretim yapılmaktadır. Ayrıca yeni kurulumunu yapacağımız üretim hattıyla duvar üretimlerinin ebatlarını büyütüyor olacağız. Yüksel seramik ayrıca yeni parlatma hattıyla ’da 2015’te üretimini çeşitlendirecektir. Dekor hattımıza kurulumunu tamamladığımız yeni dijital dekor üretim makinası Türkiye’de sadece 2 fabrikada vardır. Pazar koşulları ve yeni teknolojilerle doğru orantıda yatırımlarımız devam edecektir. Bu yatırımların üretime doğrudan olumlu yansımaları olmaktadır. Ürün portföyümüzü yeni yatırımlarımızla çeşitlendiriyoruz. 2015 koleksiyonumuzda mevcut Ahşap ve parke görünümlü ürünlerin yanı sıra doğal taş ürünlerimizi de oldukça zenginleştirdik. Ayrıca özellikle müteahhitler ve mimarların beğenisini kazanacağımızı düşündüğümüz yeni proje ürünlerimiz de koleksiyonumuza eklendi.


Ürünlerinizin tasarım ve üretim aşamasında hangi kriterler ön plana çıkıyor?
Firmamızın Ürün geliştirme komitesi tarafında planlanan ve programa alınan yeni tasarımlar komitenin onayına sunulduktan sonra üretime alınıyor veya daha sonra ki bir dönem de üretilmek için askıya alıyor. Tamamen Pazar şartları göz önünde bulundurularak ürünün hayat çizelgesi hazırlanıyor. Tasarımcılarımız dünyada ki Sektörel fuarların haricinde doğal taş, tekstil, boya, perde gibi farklı fuarlara katılımlar sağlamaktadır.

Unicera’da ne gibi yenilikler sergileyeceksiniz? Fuardan beklentileriniz nelerdir?
Bu sene yepyeni duvar takım ürünlerimiz ve porselen ürünlerimiz pazarın beğenisine sunulacaktır. Duvar’ da 20x50, 25x50, 25x60 ve 30x60 ebatlarında yeni tasarım ürünlerimiz olacaktır. Ayrıca projelere yönelik dikkat çekici ürünlerimizde standımızda ki canlı mekanlarda sizlerin beğenisine sunulacaktır. Unicera fuarı her geçen yıl daha da etkileyici bir fuar olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Her geçen yıl ziyaretçi sayısıyla birlikte farklı ülkelerden katılım artarak devam etmektedir. Aynı zamanda bu sektörümüzün doğru bir yolda olduğunun da güzel bir göstergesi.

İç pazardaki konumunuz, pazarlama ve satış faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
İç pazarda 200’den fazla nokta’da Yüksel Seramik ürünlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de ki tüm kurumsal yapı marketlerde Yüksel Seramik markasını bulabilirsiniz. Faaliyette bulunmadığı- mız her şehir bizim için hedef pazardır.
Bu doğrultuda bayilik çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Markamızla iş birliğine giren tüm iş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda pazarlama ve Satış faaliyetleri ivedilikle yapılmaktadır. Biz ailemize ve markamıza güvenerek bizimle yola devam eden tüm iş ortaklarımıza bu vesileyle teşekkür ederiz.

Yurtdışı pazardaki konumunuz ve yaptığınız çalışmalar nelerdir?
Yurtdışı pazarında yaklaşık 70 ülkeye ihracat yapmaktayız. Firmamızın belirlediği ayrıca Federasyonumuzun yönlendirdiği hedef pazarlar üzerinde titiz çalışmalar tamamlandıktan sonra aksiyon planlarını hayata geçirmekteyiz. Ayrıca her yıl olmazsa olmazımız olan sektörel fuarlara katılım sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl Yüksel seramik 56 bin ihracatçı firma arasından ilk 1000 ihracat firma arasında yerini almıştır.

İnşaat sektörü Türkiye’de hızla büyüyen ve gelişen bir sektör. Kentsel dönüşümle de birlikte bu sektörün büyümesi seramik sektörü- nü nasıl etkiliyor? Bu konuda siz ne gibi çalışma veya yatırımlar yaptınız?
Kentsel dönüşüm ile birlikte Yurt içi talepler artarak devam etmektedir. Biz Yüksel seramik olarak bu talebi doğru ve hatasız geçirmek ayrıca kusursuz hizmet sağlamak için İstanbul’da tanıtım showroomları açmaya karar verdik. İstanbul Kartal’dan sonra kısa bir süre içinde Bağdat caddesinde ve bu senenin 2. Yarısında Şişli’de Yüksel Seramik tanıtım mağazaları açarak bu süreçte tüketiciyi hem seramik konusunda bilinçlendirmek hem de profesyonel mimari çalışmalar yapmak amacıyla bu showroomların kurulumunu müşterilerimizin beğenilerine sunacağız.

Dünyada ve Türkiye’de seramik sektöründe ne gibi gelişmeler ve yenilikler var?
Seramik sektörü ülkemiz istihdamına yüksek katkısı olan bir sektördür. İstihdam üzerindeki yüksek vergi ve sosyal güvenlik yükleri maliyetleri artırmakta ve sektörün dünya üzerindeki rekabet edebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye dünyanın altıncı, Avrupa’nın ise üçüncü büyük seramik karo üreticisidir. Diğer seramik üreten ülkelerde ki olumlu enerji fiyatları maalesef bizim için geçerli değil. Bu sebeple üretim maliyetlerimiz oldukça yüksek. üretim maliyetlerindeki artışı düşürmek için var olan teşvik mevzuatları genişlettirilmeli ve enerjinin verimli kullanımını sağlamak için ilave maddeler eklenmeli.


Yüksel Seramik bir Mutluhan Holding kuruluşudur.
facebookfacebookfacebookinstagram